Ако сте ценители на Манга изкуството и искате да се потопите в автентичната японска кухня, ресторант „Мияби” е точното място. Малкото и уютно заведение в центъра на София определено има с какво да ви изненада. Манга и оригами изложби плюс традиционни ястия от Страната на изгряващото слънце ще ви пренесат в друг свят. Главният виновник за това е Петър Михалчев, един от най-добрите готвачи на японска кухня у нас. Той реализира мечтата си за „малко японско дюкянче”.
„Идеята за ресторанта се роди преди три години. Искахме да направим семеен ресторант, който да предлага типично японска кухня
При нас акцентът не пада върху сушито. Имаме го в менюто, но за истинското суши е необходима прясна риба, а у нас се предлага повече замразена. Сезонът на сушито е пролетта и лятото”, разясни за „Монитор” Михалчев. Той не обича да експериментира с японската кухня, а се доверява на изпитани автентични рецепти.
„Японската кухня се характеризира с продуктите и техниката на приготвяне на ястията. Например ножовете са доста по-различни от нашите. Те са едностранно наточени. Продуктите, които се намират в България, са доста малко. Вкъщи е много трудно да се получи това, което трябва да бъде. В „Мияби” не побългаряваме японските ястия. Това е нещо, което вече е създадено от една нация. Ние само поддържаме традицията. Има американски стил при някои от сушитата с пушена сьомга и сирене „Филаделфия”, но както казах, сушито не ни е акцент”, споделя Петър.
Менюто в заведението е сезонно
„В момента се набляга предимно на супите и на доновете. Донът представлява купа с ориз и отгоре се поставя пилеш-ко, телешко, свинско месо, риба или сезонни зеленини. Сега идва сезонът на рибите и ще предлагаме риби в бамбукови листа, запечени, жигосани и пуширани риби”, разяснява Петър. Непременно пробвайте Chirashi Don, сервиран в керамична купа ориз с пресни риби, миди и хайвер. В „Мияби” може да вкусите класическите ястия „Рамен”, „Соба,” сиропиран омлет, „Шабу-шабу,” „Сукияки”, японски хлебчета и много други. Десертите също са интересни.
Японците нямат какао и използват боб
От бял и червен боб правят марципан. За направата му са нужни два-три дни. Правим сладолед от червен боб, руло от зелен чай, мочи – нещо като локум, но не съвсем”, издава тайната на вкусните десерти Петър. Заведението разполага с уютен салон за 40 души, разделен на две части – слънчева зимна градина и „Мияби” кът. Интериорът на заведението е непринуден и грабва с финото отношение към детайла – японски маски, орнаменти и бонсаи. „Ние бягаме от лъскавото и кичозното. Някои хора влизат, не им харесва интериорът и си излизат. Японецът идва заради храната. Философското отношение на японците към храната е, че тя трябва да радва както окото, така и стомаха”, категоричен е управителят на японския ресторант „Мияби”.
Речник: Японската кухня се характеризира с използването на доста подправки, които придават на ястията неповторимия вкус на Изтока.
Гобо (корен от репей) – след като се обели, коренът трябва веднага да се постави в оцет, който да отнеме горчивия му вкус. Използва се като съставка за салати, супи и други ястия.
Дайкон – дълга гигантска бяла ряпа, която се консумира настъргана или сварена на супа.
Кантен агар-агар – естествен желатин, добит от водорасли.
Мирин – сладко оризово вино, който се прибавя към риби и меса, за да “обере” тежкия им мирис. С него се приготвя оризът за суши.
Тогариши – лют червен пипер
Териаки – сладък сос за печени меса. Състои се от соев сос, захар и сладко оризово вино.
Уасаби – японски хрян. При сервирането на сашими се поднася настърган в соев сос. Рядко се намира пресен, обикновено се продава под формата на паста или изсушен и смлян на прах.
Бамбукови филизи – младите бамбукови клонки са богат източник на фибри. Тъй като са трудни за обработка, обикновено се продават варени и в консерва.
Цвят от хризантема – тези цветове са различни от цветовете на декоративното растение. Богати са на витамин С, калций, желязо. Използват се за салати и супи.
Уакаме – сушени водорасли, съдържат големи количества калций, витамини В1, В2 и С и йод. Оставят се във вода, за да се отпуснат. Използват се в салати, супи, яхнии.
Изтечник: http://www.monitor.bg/article?id=377926